Сонячні колектори (солярні системи)
Завдяки сонячним колекторам, ми маємо можливість скористатися єдиним всюдидоступним і 100% -но безкоштовним джерелом поновлюваної енергії – Сонцем.
ПерейтиЗавдяки сонячним колекторам, ми маємо можливість скористатися єдиним всюдидоступним і 100% -но безкоштовним джерелом поновлюваної енергії – Сонцем.
ПерейтиПризначення сонячного колектора – збирати тепло, яке надходить від сонця. Воно використовується для роботи водяного опалення, гарячого водопостачання та ін. Великим попитом в Україні користуються вакуумні або трубчасті сонячні колектори. Чим вони відрізняються від класичних геліосистем, які переваги мають?
Вакуумна модифікація має найвищий ККД. Її робота базується на перетворенні променів сонця в таку необхідну теплову енергію. Конструкція актуальна у будь-яку пору року, особливо коли є потреба у нагріві великих обсягів води. Іноді трубки колекторів використовуються, щоб організувати опалення в приватному будинку. Коли геліосистема встановлена на даху і успішно функціонує, вода в басейні завжди буде комфортною для купання, а підлога теплою навіть восени. До того ж, така система безпечна, є екологічно чистою. Різниця між вакуумними/звичайними колекторами в тому, що в першому випадку використовуються закріплені скляні трубки. Скло тут не звичайне, а боросилікатне. Воно досить міцне, протягом довгих років зберігає свої оптичні властивості. Трубки вкриті особливою речовиною, що поліпшує якість роботи. Усередині кожного елемента знаходиться виріб, який менше за діаметром. А між ними, як ви вже здогадалися, вакуум. Завдяки вакуумному «прошарку», зберігається теплова енергія, а ККД підвищується на 30% (у порівнянні з плоскими геліосистемами). Вакуумні елементи дозволяють здійснювати нагрів, навіть якщо за вікном «мінус». Особлива рідина внизу трубки перетворюється на пару. Вона піднімається вгору, тому вакуумний сонячний колектор завжди прогрівається рівномірно.
Щоб вакуумне обладнання працювало безперебійно, важливо організувати гарну ізоляцію. Тоді система буде успішно функціонувати навіть при температурі -40 градусів. Прилад з баком встановлюється окремо, з’єднується з колектором металопрокатними виробами.
Деяких домовласників зупиняє чимала вартість таких нагрівачів. Але якщо порівняти актуальні ціни на газ і гарячу воду, довгий термін служби сонячних колекторів і досить високу ефективність, витрачені кошти повертаються вже через декілька років. А в подальшому ви істотно економите на комунальних послугах – і це п’ята, ключова перевага сонячних нагрівачів.
Вакуумну конструкцію можна порівняти зі звичайним термосом. Вона складається з таких елементів:
Кожну деталь ми розглянемо докладно. Приймач зроблений з міді, яка ізольована поліуретановим методом. Покриття з алюмінію забезпечує додатковий захист. Через нього здійснюється подача енергії. Навіть якщо приймач вийде з ладу, заміна виконується швидко і акуратно. Вам не потрібно зливати рідину з теплообмінника. Температурні датчики знаходяться на кінці трубок та зі зворотного боку пристрою. Циркуляційний насос працює на основі отриманих даних. Якщо система перегрівається, утворюється надлишковий тиск. Нейтралізувати проблему допоможе окремий розширювальний бак. Можна зробити висновок, що сонячний нагрівач працює таким чином:
Ефективність і час роботи залежать від тривалості дня, температурних показників. Вакуумні моделі з прямою подачею тепла використовують воду як основний теплоносій. Тому вони вважаються сезонними. Апарати з непрямою подачею можуть працювати цілий рік.
Правильна установка є запорукою ефективної, тривалої роботи нагрівача. Ось чому так важливо дотримуватися всіх рекомендацій, а в ідеалі – звернутися до перевіреного постачальника послуг. При правильній інсталяції вакуумний сонячний колектор забезпечує 50-60% нагрітої рідини взимку, а у весняно-літній період – 90-100%.
В окремих випадках геліосистеми встановлюють не на дахах, а на стіні. Виявляється, такий варіант також може бути ефективним. Він має наступні переваги:
Підсумуємо сказане вище. Середній термін служби сучасного вакуумного колектора – від 20 років. Конструкція не потребує особливого догляду, легко встановлюється, підходить для нашого клімату. А з огляду на постійно зростаючі ціни на комунальні послуги, її вигода безсумнівна. Все більша кількість українців обирає вакуумні нагрівальні системи. Встановлені на даху або стіні будинку трубки активно використовуються для нагріву води і організації опалення. Згідно із відгуками споживачів, така система має безліч переваг і вже доступна для замовлення в Україні.